Logo
Strona główna»Aktualności»Pielgrzymka szlakiem prawosławnych monasterów
19-06-2017

Pielgrzymka szlakiem prawosławnych monasterów

W dniu 15.06.2017 r. dzieci z naszego chóru dziecięcego wraz z rodzicami oraz pod duchową opieką protodiakona Mariana Romańczuka oraz naszej dyrygentki matuszki Iwony Romańczuk. wybrali się w pielgrzymkę autokarową po prawosławnych monasterach Polski.

Pierwszym miejscem ,które odwiedziliśmy był żeński monaster p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zwierkach. Wszyscy wspólnie pokłoniliśmy  się relikwiom św. Młodzieńca Gabriela, który jest patronem dzieci i młodzieży.

Następnie ruszyliśmy w dalszą podróż.

Po przejechaniu około 100 km dotarliśmy do monasteru p.w. Świętych Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce. Po krótkiej modlitwie w cerkwi p.w. Przemienienia Pańskiego, a także w odnowionej cerkwi p.w. Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” podeszliśmy do cudownego źródełka, by obmyć się, jak również napić się święconej wody. Następnie wszyscy wspólnie zjedliśmy śniadanie na klasztornym wzgórzu.

Kolejnym punktem naszej pielgrzymki było odwiedzenie domu zakonnego p.w. Św. Serafina z Sarowa w Kostomłotach, gdzie wraz z ojcem Ambrożym pomodliliśmy się w trakcie molebna  przed ikoną świętego. Zaraz po krótkim pouczeniu na temat życia i roli nauki w życiu młodego człowieka wygłoszonemu przez ojca mieliśmy okazję skosztować truskawek oraz jagód(które najmłodsi nazwali Gumijagodami) z  przyklasztornego ogrodu. Mieliśmy również okazję, za drobną ofiarę, wziąć ze sobą do domu sadzonki krzewów ozdobnych pielęgnowanych troskliwie przez o. Ambrożego. W podziękowaniu wszyscy razem odśpiewaliśmy ojcu Mnogaja Leta.

Na zakończenie pielgrzymki zawitaliśmy do klasztoru pw. Św. Onufrego w Jabłecznej. Na miejscu posłuchaliśmy historii monasteru, która sięga aż XV wieku. W cerkwi pokłoniliśmy się relikwiom św. Mnicha Męczennika Ignacego, który poniósł śmierć podczas niemieckiej okupacji.

Po chwili modlitwy, a także kupieniu pamiątek z pielgrzymki wspólnie udaliśmy się spożyć zupę przygotowaną przez braci z monasteru. Po obiedzie udaliśmy się na spacer po terenie klasztoru. Odwiedziliśmy miejsce, gdzie tragicznie zginął jeden z seminarzystów, zobaczyliśmy cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, a także przeszliśmy się nad Bug, by zobaczyć cerkiew Świętego Ducha, która znajduję się w miejscu, gdzie kiedyś odnaleziono ikonę św. Onufrego.

Po zakończonym spacerze po terenie klasztoru wszyscy razem w modlitewnym nastroju udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Chcielibyśmy z tego miejsca złożyć podziękowania naszej matuszce za trud włożony w organizację tego przedsięwzięcia oraz naszej parafii za wsparcie finansowe.

 

Julia Węcko

 

 

Komentarze: (0)

Zarys dziejów parafii

Dzieje parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku sięgają 1989 roku.

więcej