Misterium świętego oleju – sakrament chorych

10 kwietnia w Wielki Poniedziałek w naszej parafii tradycyjnie już dwukrotnie będziemy sprawować Liturgie Uprzednio Uświęconych Darów.

Pierwsza, poranna, rozpocznie się o godz. 8.00. Druga – zostanie poprzedzona sprawowaniem misterium świętego oleju, tj. sakramentem chorych, który rozpocznie się o godz. 16.00.

Wierni pragnący przystąpić do misterium świętego oleju powinni w nim uczestniczyć od samego początku, podając jednocześnie swoje imiona na kartkach „Za zdrowie”.

Sakrament ma na celu uzdrowienie naszego ciała. Cerkiew wyraża wielką troskę o dusze wiernych, dlatego w okresie Wielkiego Postu, bezpośrednio po sakramencie, sprawuje się Liturgię. Zaleca się, aby w czasie Liturgii przystępujący do misterium świętego oleju przystąpili również do spowiedzi i przyjęli Świętą Eucharystię. Często choroby cielesne są emanacją choroby duszy. Oczyszczenie duchowe, poprzez przystąpienie do Eucharystii, pomaga więc uzdrowić nasze ciała.

Misterium sięga swymi korzeniami do pierwszych wieków chrześcijaństwa. Modlitwa i namaszczenie olejem chorego, ukazuje wierność nauce zawartej w Nowym Testamencie: „Choruje ktoś pośród was? Niech wzywa prezbiterów Kościoła i niech się modlą nad nim, namaszczając go olejem w imię Pana! A modlitwa wiary zbawi dotkniętego słabością i Pan mu ulży, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5,13-16). Troska o chorych wiernych jest obowiązkiem całej Cerkwi. Obrzęd ten powinien być sprawowany w cerkwi, w obecności tak wielu parafian, jak to tylko możliwe. Jeśli chory nie może się poruszać, wówczas obrzęd jest sprawowany w domu lub tez w szpitalu. „W obrzęd uzdrowienia powinna być zaangażowany cała Cerkiew, ponieważ choroba jednego z członków, podobnie jak grzech każdego z nich, dotyka całej Cerkwi.” Takie właśnie znaczenie ma również cerkiewny wymóg, aby obecnych było siedmiu prezbiterów, którzy siedmiokrotnie czytają Ewangelię oraz modlitwy, w czasie których pomazują chorych olejem.