W sobotę 4 listopada Cerkiew wzywa do modlitwy za dusze zmarłych. Ten dzień w kalendarzu cerkiewnym nazywany jest sobotą rodzicielską. Przypomina nam o naszych relacjach z tymi wszystkimi, którzy odeszli już do wieczności i motywuje do przekazania im cennego daru.
Tym darem jest nasza pamięć i modlitwa.
Zadbajmy o naszą pamięć o zmarłych. Zdmuchnijmy kurz z naszych wspomnień. Radosne lub smutne chwile z przeszłości to cenne elementy naszych relacji z bliskimi i część naszego życia. Wykorzystajmy je do tego, aby wzmocnić naszą relację z tymi, których nie możemy już fizycznie dotknąć, zobaczyć, porozmawiać. A kiedy wspomnienia wywołają w nas tęsknotę – postarajmy się szepnąć im ciepłe, życzliwe słowa.
Poprośmy również naszego Boga o miłosierdzie i spokój duszy naszych bliskich. Niech miłujący każdego z nas, nasz Zbawiciel Jezus Chrystus przyjmie dusze zmarłych do swojego Niebiańskiego Królestwa i da im wieczną szczęśliwość.
Poprośmy również i duchownego aby wspomógł nas w naszej modlitwie i przedłożył Bogu nasze modlitwy za zmarłych. Niech imiona naszych bliskich zostaną przedłożone Bogu podczas proskomidii wraz z naszymi liturgicznymi darami – chlebem i winem.
Jeśli nasze wspomnienia zmarłych bliźnich wywołują w nas niepokój związany z przeszłością, ze słowami lub czynami, które być może naruszyły nasze relacje z najbliższymi, możemy tego dnia oczyścić nasze dusze w sakramencie spowiedzi.
Podczas Boskiej Liturgii prezbiter przedłoży Bogu dary eucharystyczne w imieniu całego świata, wszystkich zgromadzonych w świątyni i wszystkich tych, którzy zostali wspomnieni podczas proskomidii, tych, których imiona były przedłożone na karteczkach.
Kiedy już przystąpimy do Eucharystii, gdy prezbiter wniesie święty kielich do prezbiterium, zwróćmy uwagę na wykonywaną przez niego czynność. Podchodząc do świętego ołtarza, postawi on tam święty kielich a następnie podniesie nad kielichem diskos i powoli zsypie do kielicha drobne cząsteczki wyjmowane podczas proskomidii w intencji żywych i zmarłych. W tym momencie cicho wypowie słowa błagania: „Omyj, Panie, grzechy tutaj wspomnianych, Twoją czcigodną Krwią i poprzez wstawiennictwo świętych Twoich”. Te słowa i pogrążenie cząsteczek w Krwi Pańskiej to symboliczne oczyszczenie wszystkich tych, którzy byli na Boskiej Liturgii wspominani. Jeśli zapisaliśmy imiona naszych bliskich i przekazaliśmy je duchownemu, w tym liturgicznym momencie bądźmy wdzięczni Bogu za przyjęcie naszej ofiary, za przypisanie do grona wspólnoty ofiarodawców również i tych, którzy już sami o to nie mogą prosić.
Pamięć o zmarłych i modlitwa – z jednej strony tak niewiele, a jednak… Dla naszych zmarłych przodków, bliskich, znajomych to wielki i cenny dar.
Boska Liturgia soboty rodzicielskiej rozpocznie się o godz. 8.00 4 listopada. Proskomidia rozpocznie się o godz. 7.30. Po Liturgii, na środku świątyni będzie sprawowana panichida, podczas której jeszcze raz zjednoczymy się we wspólnej modltiwie w intencji naszych zmarłych.