Integracyjne warsztaty śpiewu cerkiewnego

Zapraszamy na fotoreportaż z odbywających się w Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku warszatów śpiewu cerkiewnego. Warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat rozpoczęły się 3 czerwca b.r. i zgromadziły 55 uczestników.

To bezpłatny otwarty projekt o charakterze regionalnym, którego jego głównym celem jest integracja społeczna: lokalnej społeczności i rodzin uchodźców i imigrantów.

Naukę śpiewu i zajęcia integracyjne prowadzi pani Aleksandra Pawluczuk, dyrygentka chóru dziecięcego parafii, pedagog z wykształceniem muzycznym i artystka Filharmonii Narodowej.

Warsztaty odbywają się w świetlicy parafialnej w Białymstoku.

5 czerwca b.r., w ramach prowadzonych warsztatów, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne podczas Boskiej Liturgii w Monasterze św. Katarzyny w Zaleszanach. Po nabożeństwie odbylo się ciekawe i pouczające spotkanie z igumenią monasteru, matuszką Katarzyną. Tego samego dnia dzieci odwiedzily Monaster św. Dymitra w Sakach, Rezerwat Pokazowy w Białowieży oraz cerkiew św. Mikołaja w Białowieży. Zorganizowany w ramach warsztatów wyjazd stał się doskonałym elementem integrującym dzieci. Nasi goście z Ukrainy bawili się wspólnie z rówieśnikami z Białegostoku i wspólnie poznawali piękne miejsca naszego województwa.

Spotkania warsztatowe w parafii zakończą się 30 czerwca.

Warsztaty odbywają się dzięki finansowemu wsparciu Województwa Podlaskiego. Organizatorzy warszatów dziękują władzom Województwa Podlaskiego za pomoc w ich realizacji.

Serdeczne podziękowania składamy: igumenii Monasteru św. Katarzyny w Zaleszanach, matuszce Katarzynie i siostrom monasteru; ojcowi igumenowi Włodzimierzowi Dejneko z Monasteru św. Dymitra w Sakach, proboszczowi Parafii Prawosławnej św. Mikołaja w Białowieży oraz wikariuszowi tejże parafii o. Remigiuszowi Sosnowemu; komendantowi Straży Granicznej w Białowieży oraz wolontariuszom z parafii, którzy pomogali podczas wyjazdu.

Fotoreportaż z warsztatów i występu dzieci autorstwa: Justyny Korolko, Krzysztofa Bruczko i Jana Ławreszuka.