Płyta CD – Dom mojej duszy

Płyta Dziecięcego Chóru Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku „Dom mojej duszy”. Cegiełka na budowę pomnika rozebranego soboru Zmartwychwstania Pańskiego.

O płycie:

Dom to miejsce szczególnie bliskie, gdzie każdy czuje się dobrze i bezpiecznie. Dom to miejsce dobrze znane, gdzie nikt nie jest obcy. To przestrzeń, w której każdy chce być, do której wraca lub o której marzy. Cerkiew poświęcona Bogu to również dom – Dom Boży. To miejsce, w którym wspólnota, jednocząc się z Bogiem w modlitwie, odczuwa Jego bliskość i błogosławieństwo. To miejsce, w którym mieszka Wszechmocny Bóg i do którego zaprasza swoje dzieci tak, jak czyni to umiłowany ojciec, zwołując swoje pociechy do domu. Cerkiew to Dom Boży, ale też prawdziwy dom dla wszystkich wiernych. Jednak nie jest to dom fizyczny, w którym człowiek może zaspokoić swoje cielesne potrzeby odpoczynku, pożywienia i relaksu. To dom dla ludzkiej duszy, która w nim znajdzie pocieszenie, radość, spokój i bezpieczeństwo. „Dom mojej duszy” stał się tytułem niniejszej płyty z dwóch powodów. Po pierwsze, płyta z nagraniem śpiewu chóru dziecięcego jest cegiełką najmłodszych parafian, którzy pragną upamiętnić nieistniającą już cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego z ul. Sienkiewicza w Białymstoku. Świątynia została zburzona w 1938 roku. Pamięć o niej prawie zagasła. Śpiew dzieci jest laurką dla wszystkich tych, którzy budowali Dom Boży, a których nie wspominamy, ponieważ ich dzieło zostało zamienione w gruz i pył. To cegiełka, która po osiemdziesięciu latach staje się widocznym i namacalnym okruszkiem dawnej, pięknej świątyni. Po drugie, niniejsze nagranie przedstawia wspólnotę dziecięcą, dla której – w co święcie wierzymy – ich cerkiew parafialna jest również domem ich duszy. W tym miejscu spotykają się bowiem z Bogiem i to Jemu pięknie śpiewają. Ich modlitwa, zarejestrowana na płycie CD, to małe potwierdzenie faktu, że cerkiew traktują jak dom, a Miłosiernego Boga jak swojego ukochanego Ojca. Scenariusz albumu powstał dzięki zaangażowaniu dyrygentki i opiekunki chóru dziecięcego, matuszki Iwony Romańczuk, przy nieocenionym wsparciu p. Jana Smyka. Słowa i pieśni cerkiewne tworzą historię, która wprowadza nas do Domu Bożego. Osią tematyczną stała się modlitwa starców z monasteru Optina Pustyń. Skierowane do Boga wezwania zostały uzupełnione o czytane przez dzieci przypowieści, z którymi korespondują następujące po nich pieśni. W ten sposób słowa modlitwy odnajdują swe objaśnienie w prostych i niebanalnych historiach, by następnie urealnić się w pieśniach cerkiewnych. Słowa modlitwy, przypowieści i pieśni mówią o relacji między Bogiem a człowiekiem, o pokajaniu, o świętości i wierze.

O chórze:

Chór dziecięcy, działający przy Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, istnieje od 1992 roku. W jego skład wchodzą dzieci i młodzież z parafii. Oblicze chóru nieustannie się zmienia. Po latach śpiewu w grupie dziecięcej chórzyści kontynuują swą cerkiewną posługę w parafialnym chórze młodzieżowym. Aktualnie grupa liczy około 40 osób. Najmłodsi chórzyści aktywnie uczestniczą w życiu liturgicznym parafii. Śpiew cerkiewny pozwala im poznać piękno prawosławnej modlitwy, a wspólne próby i zajęcia dodatkowe pomagają w integracji. Głównym celem chóru jest śpiew podczas nabożeństw odprawianych w świątyni parafialnej podczas niedzielnych Liturgii oraz świąt parafialnych. Chór wielokrotnie występował na styczniowych Wieczorach Kolęd Prawosławnych w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Uczestniczył we wrześniowych Białostockich Dniach Muzyki Cerkiewnej oraz czerwcowych koncertach organizowanych z okazji Dni Miasta Białegostoku. Dyrygentką chóru jest matuszka Iwona Romańczuk.

PŁYTA DO NABYCIA W PARAFII

Nasza wiara prawosławna – Dziecięcy Chór Parafii Zmartwychwstania Pańskiego