Święto parafialne Niedzieli Antypaschy

Pierwsza niedziela po Passze w kalendarzu liturgicznym nazywana jest Niedzielą Antypaschy, Nową Niedzielą, lub Niedzielą o Tomaszu. Wieńcząc paschalny tydzień, ten dzień staje się przywołaniem do żywej radości z bezcennego Bożego daru, którą stała się odkupieńcza ofiara Zbawiciela Jezusa Chrystusa na Golgocie i Jego Światłe Zmartwychwstanie. Zniszczone bramy piekielne, pokonany książe strącający ludzkość do otchłani i nadzieja zbawienia i życia wiecznego płynąca z pustego grobu Zbawiciela i świadectw pierwszych świadków Jego Zmartwychwstania. Po 40 dniach Wielkiego Postu, po budzących drżenie wydarzeniach Wielkiego Tygodnia, Cerkiew wzywa wiernych do kolejnego duchowego zmagania – uświadomienia absolutnej przemiany, która dokonuje się we wszechświecie w chwili Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, przezwyciężenia słabości i trwania w duchowej radości i dziękczynieniu przez kolejne dni okresu paschalnego. Ta wyjątkowa niedziela przywołuje wspólnotę prawosławną do kontynuacji i trwania w paschalnej radości i kontemplacji Bożej miłości do człowieka. Jest ona jeszcze bardziej wyjątkowa w białostockiej parafii Zmartwychwstania Pańskiego, w której to właśnie Niedziela Antypaschy jest świętem parafialnym.

W tym roku świąteczne uroczystości rozpoczęły się w sobotę 11 maja wieczornym nabożeństwem całonocnego czuwania, które zgromadziło wiernych i duchowieństwo parafialne oraz przybyłych duszpasterzy z Hajnówki, Siemianówki, Ełku i Parafii św. Jana Teologa w Białymstoku.

Niedzielny poranek rozpoczęło nabożeństwo oświęcenia wody, po którym licznie zgromadzeni duchowni i wierni powitali Jego Ekscelencję Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego. W powitalnej procesji uczestniczyły dzieci, które jako pierwsze odpowiedziały na słowa dostojnego gościa głośnym „woistinu woskresie!”. Na progu świątyni parafialnej na arcybiskupa Jakuba oczekiwała młodzież bractwa, starosta wraz z członkinią rady parafialnej oraz proboszcz parafii, którzy prosili Ekscelencję o wzniesienie modlitw w intencji wszystkich zgromadzonych i całej wspólnoty parafialnej. Najprzewielebniejszy Władyka przewodniczył Boskiej Liturgii, w trakcie której wręczył przyznane wcześniej paschalne nagrody proboszczowi parafii oraz uczestniczącemu w nabożeństwie o. Rafałowi Łaszczukowi, proboszczowi parafii w Ełku. Arcybiskupowi w prezbiterium towarzyszyło 16 duchownych, wśród których, oprócz duchowieństwa parafialnego byli rezydenci parafii, ojcowie mitraci Walenty Olesiuk oraz Anatol Ławreszuk, oraz goście: mitraci Andrzej Berezowiec i Anatol Konach, igumen Maksym, ojcowie Adam Jakuc, Piotr Omelczuk, Piotr Makal, Rafał Łaszczuk, i protodiakoni Marek Kiryluk i Wiaczesław Perek. Świąteczną homilię po Ewangelii wygłosił o. mitrat Anatol Konach. Podczas nabożeństwa śpiewały trzy chóry: dziecięcy pod dyrekcją Iwony Anny Randhawy, młodzieżowy – kierowany przez lektora Miłosza Bogicia oraz parafialny – pod dyrekcją lektora Dawida Jakubowskiego. Uroczystości zakończyła paschalna procesja, po której arcybiskup Jakub zwrócił się do zgromadzonych wiernych akcentując znaczenie wspólnotowej modlitwy oraz zaangażowania w realizację Bożych przykazań. Na zaproszenie proboszcza w uroczystościach wzięli udział dyrektorzy szkół publicznych z terenu parafii oraz zaproszeni goście.

Fotoreportaż Jana Ławreszuka.

Sobotnie nabożeństwo całonocnego czuwania:

Niedzielne uroczystości: